Aktualności

Duże zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Duże zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Rząd chce, by ostatecznie banki zwróciły kredytobiorcom pieniądze, które pobierają od nich jako zabezpieczenie do czasu wpisu do księgi wieczystej. Takie wpisy będą mogły dokonywać nie tylko sądy, ale również kancelarie notarialne – informuje rmf24.pl

Na wpis do księgi wieczystej w niektórych miejscach trzeba czekać ponad rok, standardem jest kilka miesięcy. W tym czasie banki doliczają do raty kredytu dodatkowe koszty, rekompensując sobie ryzyko ponoszone do czasu dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Jak podaje RMF FM, jeszcze w tym tygodniu do sądów rozesłane zostaną wewnętrzne zarządzenia porządkowe, które nakażą traktowanie spraw o wpis do księgi wieczystej priorytetowo.

Rząd chce, by ostatecznie banki zwracały kredytobiorcom pieniądze, które pobierają od nich jako zabezpieczenie do czasu wpisu do księgi wieczystej. W Ministerstwie Sprawiedliwości jest już gotowy projekt nowelizacji ustawy o prawie bankowym.

Zgodnie z nowym przepisem, w momencie, w którym wpis do księgi wieczystej zostanie dokonany, bank będzie musiał zwrócić kredytobiorcy wszelkie pobrane dodatkowe opłaty lub zaliczyć je na poczet przyszłych spłat kredytu. – Nadal trzeba będzie złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej, na wpis wciąż trzeba będzie czekać miesiącami i płacić dodatkowe opłaty. Gdy już hipoteka zostanie wpisana do księgi wieczystej, wtedy bank zwróci nam pieniądze lub obniży pozostały do spłaty kredyt – wyjaśnia RMF FM.

Resort sprawiedliwości chce też, by wpisów do ksiąg wieczystych dokonywały nie tylko sądy, ale również kancelarie notarialne. - Wyobrażam sobie, że taki notariusz dostawałby podwójną czy potrójną stawkę tego, co otrzymuje dziś referendarz. Ale kredytobiorca wolałby na początku ponieść wyższą opłatę na rzecz notariusza, ale nie płacić tego ubezpieczenia kredytowego przez rok. Więcej pieniędzy zostawałoby w kieszeni kredytobiorcy – powiedział rozgłośni wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.