Aktualności

Czy możemy się ubiegać o kredyt hipoteczny? Czyli zdolność kredytowa bez tajemnic

Czy możemy się ubiegać o kredyt hipoteczny? Czyli zdolność kredytowa bez tajemnic

Zdolność kredytowa to nic innego jak całkowita ilość środków jaką bank może Państwu zaproponować przy zakupie wymarzonej nieruchomości. 

Na całkowitą kwotę kredytu wpływa kilka istotnych czynników, które przedstawiamy Państwu poniżej.

 

Jak obliczyć zdolność kredytową?

 • Jaka wysokość raty kredytu pozwoli na utrzymanie stabilności naszego życia i zapewni komfort spłacania?
 • Jaka powinna być relacja naszych zarobków do raty ustalonej kredytowej?
 • Czy koszty utrzymania, pozwolą nam na komfortowe spłacanie rat?

Najważniejsze, to ustalić wstępne informacje i oczekiwania klientów, następnie już niewiele dzieli nas od wyliczenia zdolności.

 

Jakie informacje są istotne dla banków, przy ocenie zdolności kredytu hipotecznego?

 

Kalkulatory instytucji bankowych głównie opierają się na wyliczeniach algorytmów oraz pracy analityków, są jednak wspólne elementy, które każdy bank bierze pod uwagę. Poniżej przedstawiamy główne elementy niezbędne do wyliczenia zdolności kredytowej:

 

 • Wysokość dochodu oraz jego źródło - na podstawie tych danych bank jest w stanie ocenić czy kredytobiorca jest w stanie spłacać określoną kwotę kredytu. Występują obostrzenia względem stosunku wysokości raty a miesięcznym dochodem. Rata nie może w żadnym przypadku przekraczać 65% miesięcznego dochodu netto kredytobiorców. W przypadku zarobków na poziomie najniższego krajowego wynagrodzenia, ze względu na rekomendacje KNF, rata nie może przekraczać 50% miesięcznego wynagrodzenia netto.

 

 • Staż pracy lub czas prowadzenia działalności gospodarczej - pod kątem zdolności, istnieje powiązanie pomiędzy formami zatrudnienia i stażem pracy, jak również pomiędzy prowadzeniem działalności gospodarczej i okresem jej funkcjonowania.
  Wiek osób ubiegających się o kredyt - wiek osób ubiegających się o kredyt jest istotny względem okresu kredytowania, co przekłada się na inne czynniki kredytu.

 

 • Wkład własny - kwota jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycje oraz majątek jaki posiadamy.

 

 • Zobowiązania finansowe - między innymi aktualne raty kredytów, limity debetowe, karty kredytowe.
  Koszty utrzymania - koszty życia, takie jak na przykład: rachunki stałe, czynsz, opłaty za prąd oraz gaz. Bank zwraca również uwagę na koszty ponoszone z tytułu użytkowania samochodu.

 

 • Liczba osób w gospodarstwie domowym - bank bierze pod uwagę również osoby niepracujące oraz niepełnoletnie dzieci. Ta kwestia przekłada się na koszty utrzymania, które rosną proporcjonalnie wraz z liczbą domowników.

 

 • Historia kredytowa - Istotnym jest, czy wszelkie zobowiązania były regulowane na czas, czy występowały opóźnienia oraz windykacje komornicze. Jeżeli kredytobiorca w pewnym punkcie swojego życia był objęty windykacją komorniczą, muszą upłynąć od momentu uregulowania należności minimum trzy lata, żeby starać się o kredyt hipoteczny.

 

Jakich dochodów banki mogą nie brać pod uwagę?

Często przed analizą zdolności kredytowej, w naszej głowie pojawiają się obawy, czy nasz dochód w pełni zostanie wzięty pod uwagę podczas wyliczenia. Aby nasze dochody były akceptowane przez banki, przede wszystkim muszą być udokumentowane. Źródła których bank może nie brać pod uwagę to między innymi: zasiłki dla bezrobotnych, alimenty na dzieci, stypendia, zasiłki opiekuńcze, 500+, renta na czas określony, wynagrodzenie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci, dieta pracownicza, dodatek mieszkaniowy, stypendia, wynagrodzenie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci.

 

Co w przypadku, kiedy nasza zdolność jest niewystarczająca?

Jest kilka sposobów, by poprawić zdolność kredytową. Często przystąpienie do kredytu z członkiem rodziny np. rodzicem, który generuje stałe zarobki może rozwiązać problem. Czasem zdarza się także że jeden z małżonków nie pracuje, wtedy z pomocą może przyjść wystąpienie o rozdzielność majątkową. Warto też zrezygnować z kart kredytowych z których nie korzystacie, rezygnacja z nich może być szybką drogą do wymarzonej nieruchomości.

 

Jak wyliczyć zdolność kredytową?

Zagadnienie może wydawać się czasochłonne i skomplikowane, jednak my jesteśmy po to, żeby w takich kwestiach pomagać.

Zadzwoń bezpośrednio na numer telefonu: 881 777 552 i umów się na spotkanie na którym przeprowadzimy bezpłatną symulację. W przeciągu kilku chwil będziemy w stanie stwierdzić czy planowany kredyt jest w zasięgu ręki. Pomożemy również we wszelkich kwestiach technicznych, które mogą wydawać się niejasne.